novi koncept ljecenja skeletnih bolesti

“BAR” METODA – NOVI KONCEPT LIJEČENJA KRONIČNIH SKELETNIH BOLESTI

Kronične skeletne bolesti, najčešće osteoartritis i osteoporoza, najveći su javnozdravstveni problem naše civilizacije. Usprkos toj činjenici, brojne statistike WHT-a to potvrđuju. One pokazuju da komplikacije tih bolesti opterećuju državne ekonomije. Ipak, skeletne bolesti su dugo godina bile ignorirane. Smatrane su posljedicom normalnog starenja.

UOBIČAJENA ZDRAVSTVENA KLINIČKA PRAKSA SVODI SE NA PARCIJALNU I SIMPTOMATSKU TERAPIJU. TO NEMA ZADOVOLJAVAJUĆEG UČINKA ZA PACIJENTA.

Terapija je dominantno još uvijek samo parcijalna i simptomatska. Prevenciji se do sada nije i još uvijek ne poklanja dovoljno pažnje. Također, struka nije pokazala značajniji interes za to područje. Nakon porasta interesa za osteoporozu, krajem devedesetih, svjedočimo gubitku interesa za nju. To je potaknuto uvođenjem lijekova i interesom farmaceutskih kompanija. Zbog razočaranja učinkom lijekova i složenosti osteoporoze, interes farmaceutske industrije je opao. No, sve zajedno je istovremeno i rezultat nedostatnog bazičnog znanja o kostima, kako liječnika, tako i populacije u cjelini. Kad je pak riječ o osteoartritisu, tu se zapravo godinama ništa bitno nije promijenilo. I dalje prevladava fatalistički stav. Smatra se da se ništa ne može učiniti jer ne možemo regenerirati hrskavicu. Preostaje nam samo privremeno smanjiti tegobe raznim metodama fizikalne terapije. U težim slučajevima, ugrađuju se proteze i umjetni zglobovi. Nevjerojatno je koliko su ti stavovi ukorijenjeni među strukom i liječnicima. Teško prihvaćaju nove metode i spoznaje. Kao da se ne želi priznati da je dosadašnji pristup kroničnim bolestima bio loš, manjkav i nedostatan.

ZAR UISTINU NE MOŽEMO BOLJE LIJEČITI NAŠE PACIJENTE KOJI PATE OD KRONIČNIH KOŠTANO-ZGLOBNIH BOLESTI? DA, MOŽEMO!

Kako to da je medicina napredovala u nekim područjima, a kod skeletnih bolesti još uvijek tapkamo na mjestu? Naime, još uvijek ne postoji jedinstvena struka koja bi se bavila skeletom kao cjelinom. I dalje smo podijeljeni na ortopede, fizijatre, reumatologe i endokrinologe. specijalizacije koje se svaka u svome „dvorištu“ bave kostima ili dijelovima koštano-zglobnog sustava. Zaboravljamo da je skelet jedinstveni organ. Skelet nije skup kostiju i zglobova. To je cjelina koja funkcionira kao harmoničan sustav. Promjene u jednom dijelu skeleta utječu na cijeli skelet. Na primjer, osteoartritis koljena ne treba smatrati samo bolešću koljena. Osteoartritis koljena narušava biomehaničku ravnotežu. To preopterećuje druge zglobove. To dovodi do osteoartritisa i drugih degenerativnih procesa na tim zglobovima. Upravo zbog toga, eventualna zamjena koljena protezom ne može riješiti problem u cjelini, npr. može eliminirati bol u tom koljenu, ali i pogoršati slične probleme na drugim dijelovima skeleta, poput kralježnice ili kukova.

Poznato je da poremećena bio-mehanička ravnoteža, zbog osteoartritisa, pogoršava kvalitetu kostiju. To povećava rizik od prijeloma.

U takvim slučajevima, zbroj kalcifikata koji prate osteoartritis često nećemo naći. Na denzitometriji kosti nećemo prepoznati osteoporozu, a radi se o tome.

Uostalom, skoro 50% slučajeva prijeloma na malu traumu. To je siguran znak slabije čvrstoće kosti, dakle, osteoporoze. Često se nađe normalan nalaz denzitometrije kosti.

ZAŠTO TREBAMO NOVI KONCEPT LIJEČENJA I NA ČEMU SE ON TEMELJI?

Temeljem znanstvenih studija i kliničkog iskustva možemo reći sljedeće:

  1. Skelet je jedinstveni organ. Sastoji se od mnogih kostiju i zglobova. Ima najmanje tri vrste tkiva: koštano, hrskavično i mišićno-vezivno.
  2. Na skelet utječu brojni čimbenici. Možemo ih podijeliti u tri skupine: genetske, bio-mehaničke i metaboličke. Budući da se struktura kosti stalno mijenja, ona je rezultat istovremenog djelovanja svih tih čimbenika. 
  3. Funkcija skeleta ovisi o strukturi i kakvoći svih njegovih dijelova. Stoga, uvijek treba provoditi integralno liječenje skeleta kao cjeline.
  4. Dijagnostički postupci i snimanja ne mogu precizno odrediti stanje skeleta. Treba procijeniti stanje kombinacijom više metoda. Zatim, treba predvidjeti rizike i dinamiku. Na temelju toga, treba planirati terapiju. Stoga, potrebno je dobro poznavanje biologije skeleta i dijagnostičkih i terapijskih metoda. Treba poboljšati edukaciju liječnika iz tog područja, koja je ponekad manjkava.
  5. Budući da nije moguće istim lijekovima djelovati na cijeli skelet, liječenje treba biti komplementarno, kombinacijom više metoda.

ŠTO TREBA ZADOVOLJITI NOVI KONCEPT LIJEČENJA?

Dakle, postoji previše dokaza. Moramo promijeniti pristup kroničnim bolestima. Srećom, posljednjih godina, nastao je veliki napredak u poznavanju biologije skeleta. To je potaknuto većim interesom industrije i boljim financiranjem. Također, uvođenjem novih lijekova i tehnologija, povećale su se mogućnosti liječenja. Sada je red na kliničare i cijelo društvo da te nove znanstvene spoznaje i tehnološke mogućnosti pretoče u kliničku praksu. Potrebno je:

  • Uvažiti sve ono što su znanstvene studije i kliničko iskustvo potvrdile do sada
  • Uvesti nove metode i tehnologije. One će, uzimajući u obzir individualne razlike pacijenata, poboljšati bio-mehaniku, metaboličku ravnotežu i pokretljivost. Također, pokrenut će procese regeneracije tkiva, ako je to moguće.

ŠTO JE “BAR” METODA?

Biomehanika, analgezija, regeneracija. To je kombinacija metoda koje poboljšavaju biomehaničku ravnotežu lokomotornog sustava. Osiguravaju se redoviti bio-mehanički podražaji kostima kroz svakodnevnu, odgovarajuću tjelovježbu -Tae. Tako se potiče regeneracija hrskavice i formiranje kosti primjenom MBST terapijske nuklearne magnetske rezonance. U slučaju snažnih bolova, uz MBST, mogu se primijeniti i druge metode za ublažavanje boli. To su: “B.cure Soft laser”, manualne terapijske tehnike, analgetici i antireumatici, elektro-terapija i magneto-terapija. Ponekad je potrebna i kirurška terapija. Većina navedenih terapijskih metoda dobro je poznata i koristi se niz godina. O nekima manje poznatim, kao što su „Tae do“ tjelovježba i MBST, možete saznati više pozivom na broj 01 6391 561. BAR metoda, kao alat personalizirane medicine u liječenju i prevenciji koštano zglobnih bolesti, objavljena je u stručnom izdanju: ”Personalized Medicine in Healthcare Systems”, nakladnika SPRINGER, jednog od najpoznatijih svjetskih izdavača stručne literature.

https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-030-16465-2

springer

Također, u izdanju ”Novel Perspectives in Economics of Personalized Medicine and Healthcare Systems, copyright © 2022 by Nova Science Publishers, Inc.,

https://doi.org/10.52305/IMRM1661

nova-science-1
Scroll to Top